Co daje i do czego służy tablica manipulacyjna?

test

Jedną z bardziej popularnych zabawek edukacyjnych jest tablica manipulacyjna – co daje jej wprowadzenie do życia dziecka? Zainteresowanie tablicami manipulacyjnymi stale rośnie. Jednym z ważniejszych elementów wychowania dziecka są zabawki. Jakie są zalety tablicy manipulacyjnej i czemu naprawdę powinno się ją kupić?

Spis treści

  1. Czym jest tablica manipulacyjna?
  2. Czym jest Montessori i jak tablica manipulacyjna wpisuje się w tę metodę?
  3. Tablica manipulacyjna, korzyści i zalety dla dziecka
  4. Certyfikaty tablic
  5. Gdzie kupić tablicę manipulacyjną?

Czym jest tablica manipulacyjna?

Zanim dowiesz się, co daje tablica manipulacyjna Twojemu dziecku, w pierwszej kolejności dokładnie ją poznaj. To jedna z popularniejszych zabawek, które cieszą się nieprzerwaną popularnością. Co to tablica manipulacyjna? To multifunkcjonalna, bezpieczna zabawka, która rozwija Twoje dziecko. Jest to kawałek drewnianej, trwałej deski, do której przymocowane zostały sznurówki, zamki, rurki, koła zębate, przyciski, miarki, kalkulatory, zapadki… można by wymieniać naprawdę długo. To przedmioty niebywale fascynujące dla malucha.

Drewniane tablice manipulacyjne to doskonałe zabawki edukacyjne dla dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami integracji sensorycznej. Dzieci z zaburzeniem SI mogą źle reagować np. na dotyk piasku, głośny dźwięk, mocny kolor, lub ostre światło. Nietrudno zauważyć, że głośne, powtarzające się bez ustanku melodie i błyskające światełka to domena wielu współczesnych zabawek. Długotrwałe obcowanie z taką zabawką może doprowadzić do przebodźcowania. W takiej sytuacji dziecko staje się marudne, płaczliwe, śpiące, lub odwrotnie – nadaktywne i rozdrażnione. Można tego uniknąć, wybierając naturalne zabawki utrzymane w duchu filozofii Montessori – do takich zalicza się właśnie tablice sensoryczne.

Czym jest Montessori i jak tablica manipulacyjna wpisuje się w tę metodę?

Montessori to nurt pedagogiczny, w którym powierza się dziecku możliwość podejmowania decyzji, słucha się jego potrzeb, szanuje suwerenność i prowadzi prawdziwy dialog z dzieckiem. „Matką” Montessori była dr Maria Montessori, która przez większą część życia pracowała z dziećmi. Określiła, że samodzielność i koncentracja może pomóc dziecku odkrywać jego naturalne możliwości i zdolności. Możliwość swobodnego wyboru była jednym z założeń filozofii Montessori. A czy tablica manipulacyjna nie daje niemal nieograniczonych możliwości zabawy?

Podczas aktywnej zabawy przy tablicy sensorycznej, dziecko może w pełni samodzielnie wybrać czym tak naprawdę chce się bawić i w jaki sposób ta zabawa będzie wyglądała. Wraz z dojrzewaniem układu neurologicznego, odkrywać będzie coraz to nowe rozwiązania. Nie ma zatem jednego przepisu na aktywność z zabawką, jaką jest tablica edukacyjna manipulacyjna. Po co stosuje się ja w poradniach terapeutycznych, domach, żłobkach i przedszkolach? Ma ona służyć mądrej, rozwijającej zabawie, która pomaga dziecku naturalnie rozwinąć się motorycznie i psychologiczne.

Tablica manipulacyjna, korzyści i zalety dla dziecka

Nie zdarzyło Ci się zauważyć, że młodsze dzieci bardziej niż z nowej zabawki cieszą się z pustego, rozerwanego opakowania? Dzieci bawiące się tablicą sensoryczną mają całą gamę tego typu przedmiotów trwale zamocowanych do bezpiecznej drewnianej konstrukcji. Tablica sensoryczna zaspokaja naturalną potrzebę odkrywania świata przez dziecko, karmi jego ciekawość i w zrównoważony sposób pobudza zmysły. Małe dłonie dziecka ciągną, naciskają, przekręcają, przesuwają – idealny trening motoryki małej! To doskonały start do wiązania sznurówek i późniejszej nauki pisania!

Poza tym, tablica manipulacyjna dla 3 latka, ale też starszych i młodszych dzieci rozwija wyobraźnię i nie wpływa  na przebodźcowanie. Finalnie – tablice manipulacyjne dostarczają prawdziwej rozrywki na długie godziny i długie lata. To jednak nie wszystkie korzyści, które oferuje tablica manipulacyjna – co daje jeszcze?

Certyfikaty tablic

Zabawka musi pochodzić z pewnego źródła i posiadać odpowiednie certyfikaty. Wszystkie dobre zabawki, zanim trafią w ręce najmłodszych, muszą przejść szereg testów. Jeśli zostaną zakończone powiedzeniem, zabawka otrzymuje certyfikat świadczący o tym, że jest dopuszczona do zabawy przez dziecko, Tablice Montessori z Woobiboo są certyfikowane. Oznacza to, że maluchy mogą bawić się nimi bezpiecznie.

Gdzie kupić tablicę manipulacyjną?

Jeśli interesują Cię tablice manipulacyjne dla dzieci – wybierz jedną z oferty Woobiboo. W sklepie znajdziesz wiele różnorodnych produktów stworzonych w duchu Montessori, bezpiecznych i certyfikowanych. Oferujemy tablice manipulacyjne na ścianę, stojące tablice manualne dla dzieci i wiele innych zabawek edukacyjnych.

Tablica manipulacyjna – co daje Twojemu dziecku? Otwiera jego umysł, trenuje motorykę małą, rozwija wyobraźnię, zajmuje na długi czas, rośnie razem z dzieckiem. To właśnie stąd tak duża popularność tablic sensorycznych – sprawdź i przekonaj się, jak mądra i rozwijająca może być zabawa Twojego dziecka.

Może Cię też zaciekawić