Jak wybrać zabawki edukacyjne dla dzieci?

Spis treści

  1. Interaktywne, czy edukacyjne?
  2. Edukacyjne zabawki dla dzieci – czy są nudne?
  3. Zabawki dla dzieci – edukacyjne, zajmujące i naturalne!

Stoisz przed wyborem  nowych zabawek dla Twojego dziecka? A może szukasz właśnie dobrego pomysłu na prezent? Wybierz coś, co ma wiele zastosowań! Zabawki edukacyjne dla dzieci nie muszą wcale być nudne! Dzięki nim, maluch może rozwijać talenty, ćwiczyć motorykę, umysł i jednocześnie wspaniale się bawić! Uważasz, że kolorowe, interaktywne zabawki są ciekawsze? Koniecznie przeczytaj, czemu tak nie jest.

Interaktywne, czy edukacyjne?

Kolorowe, grające i świecące zabawki, chociaż są mocno reklamowane i co za tym idzie – bardzo popularne, niekoniecznie służą rozwojowi dziecka. Głośne melodie, gotowe scenariusze zabawy, a także mocne kolory nie są sprzymierzeńcami naturalnego, zdrowego rozwoju maluchów. Nader często zdarza się, że po intensywnej zabawie z tego typu zabawkami, dzieci są marudne, płaczliwe i mają problem ze skupieniem się. To przebodźcowanie. Powstaje ono, gdy nieco bardziej wrażliwe dziecko ma długotrwały kontakt z wieloma intensywnymi bodźcami zewnętrznymi, takimi jak np. ostre, migające światła, głośna i powtarzająca się muzyka i zbyt dużo intensywnych kolorów.

Jak widzisz, malucha z każdej strony, niemal przez wszystkie zmysły „atakują” intensywne doznania – wzrokowe, słuchowe, a nawet dotykowe. Z uwagi na fakt, że układ nerwowy małego dziecka jeszcze nie jest przygotowany na taką mieszankę bodźców, dziecko reaguje płaczem, rozdrażnieniem i może mieć problemy ze snem. Finalnie – zabawki interaktywne często podrzucają dzieciom gotowy scenariusz zabawy. Dziecko tańczy w rytm muzyki i naśladuje ruchy zabawki itp. To z kolei nie stymuluje wyobraźni dziecka. Jak to zmienić? Czy jest dobry sposób na wspieranie rozwoju dziecka poprzez zabawę?

Edukacyjne zabawki dla dzieci – czy są nudne?

Problem z postrzeganiem edukacyjnych zabawek dla dzieci polega na tym, że niestety wiele osób traktuje je wyłącznie jako element wspierający naukę liczenia, liter, kolorów itp. Chociaż po części jest to oczywiście prawdą, zabawki edukacyjne dla dzieci oferują znacznie więcej. Mogą wspierać rozwój motoryki małej (ćwiczyć chwyt rączki dziecka), rozwijają pamięć, uczą koncentracji, a także pomagają dziecku stymulować ich wyobraźnię. Co więcej zabawki edukacyjne – drewniane są również ekologiczne i naturalne, a to wbrew pozorom wcale nie przeszkadza maluchom – wręcz przeciwnie! Dzieci nie wybierają same z siebie zabawek plastikowych – to rodzice często ukierunkowują je w tę stronę. Możesz mieć zatem pewność, że wybór edukacyjnych zabawek dla dzieci jest rozwiązaniem najlepszym z możliwych. Czy wiesz, jednak jakie zabawki wybrać?

Zabawki dla dzieci – edukacyjne, zajmujące i naturalne!

Najlepsze zabawki edukacyjne są proste. I to zwykle w ich prostocie i naturalności tkwi ich siła. Jeśli nie wiesz, jakie zabawki edukacyjne wybrać, możesz postawić na klasykę, czyli np.:

Tablice manipulacyjne

Tablice manipulacyjne to prawdziwy hit! Jest to doskonała pomoc przy ćwiczeniach sensorycznych i świetny trening motoryki. Tablice manipulacyjne oferują naprawdę wiele scenariuszy zabawy, a co więcej – rosną razem z dzieckiem (to dobre zabawki edukacyjne dla 3 latka, a także dzieci starszych!). Maluch razem z poznawaniem swoich nowych możliwości umysłowych i dzięki poprawie chwytu rączek wykorzystuje nowe modele zabawy, czyli próbuje nowych opcji, które udostępnia mu tablice. Dla przykładu – małe dziecko może po prostu ciągnąć za przyczepione do niej sznurki, a starsze będzie próbowało je zasznurować lub zawiązać.

Drewniane układanki

Drewniane układanki uczą dziecko pojmowania kształtów i form. W zależności od wyboru – mogą uczyć liter, liczb, lub po prostu – figur geometrycznych i związków przyczynowo – skutkowych (,,biorę element, wkładam element na miejsce”). Co więcej, są drewniane, mają stonowane barwy i nie wydają intensywnych dźwięków, co sprawia, że maluch może łatwiej się skupić na zadaniu.

Elementy dekoracyjne

Co ciekawe – nawet elementy wystroju pokoju mogą pomóc dziecku w odkrywaniu nowych faktur, kształtów i kolorów. Bezpieczna dekoracja do pokoju dziecka Lil‘ things może zająć je na długo, tak samo, jak zabawka. Docenią je nawet noworodki, które nie potrafią się jeszcze bawić, ale chętnie podążają wzrokiem za nowymi kolorami i kształtami.

W Woobiboo znajdziesz mądre zabawki edukacyjne dla małych odkrywców, które bez problemu mogą być wykorzystywane również do terapii SI. Co więcej, naturalne zabawki edukacyjne są dobrze przyjmowane przez dzieci z zespołem Aspergera, z autyzmem i zaburzeniami integracji sensorycznej. Podsumowując – zabawki edukacyjne są nie tylko rozwijające, ale i uniwersalne.

Może Cię też zaciekawić