Jak ćwiczyć koncentrację u dziecka? 3 proste sposoby jak nauczyć dziecko skupienia

test

Koncentracja uwagi – niezbędna nie tylko w dorosłym życiu, ale już od pierwszych chwil małego człowieka. Zabawa, nauka czy ćwiczenia w żłobku lub przedszkolu – wszystkie czynności wymagają skupienia. Jak rozwinąć koncentrację u dziecka?

Skupienie to inaczej umiejętność utrzymania uwagi, która pomaga w realizowaniu działań. Dzięki niej szybciej i łatwiej możemy wykonać zadanie i osiągnąć zamierzony cel. Sztukę koncentracji można wypracować, jak wszystko – najlepiej w młodym wieku, kiedy organizm człowieka doskonale chłonie wiedzę i jest szczególnie podatny na rozwój. Ćwiczenia na koncentrację można wykonywać już z kilkumiesięcznym maluchem.

Świetną zabawą, jak i ćwiczeniem na koncentrację dla niemowląt, jest niepozorne oglądanie obrazków. Przedstawiając dziecku prostą książeczkę z grafikami w kontrastowych kolorach, uczymy je utrzymać wzrok w jednym punkcie. Istotne jest, aby przedmiot nie był bliżej twarzy malucha niż ok. 30 cm. Innym, delikatnie trudniejszym sposobem na ćwiczenie wzroku jest przesuwanie przedmiotu przed dzieckiem w wolnym tempie. Może być to pluszak, klocek lub piłeczka. Ważne, aby malec dał radę przesuwać wzrok za danym punktem i spróbował ruszać główką.

Rodzice dzieci, które potrafią już samodzielnie stać lub chodzić, dobrze wiedzą, że takie maluchy chętnie rzucają tym, co mają pod ręką. A gdyby tak wykorzystać to do ćwiczeń? Rzut, który ma swój cel to gwarancja maksymalnego skupienia malucha. Do tego zadania idealnie sprawdzi się Woobiboard Standard, wyposażona w małą rurę, do której ciekawi majsterkowicze mogą do woli wrzucać piłeczkę i ćwiczyć dzięki temu psychomotorykę. Inne elementy tablic manipulacyjnych, które niewątpliwie angażują uwagę dziecka, także tego najmłodszego, to m.in. trąbka, kolorowe światełka i dzwoneczek.

Nie od dziś wiadomo, że maluchy uwielbiają układać i budować. Taki proces uczy cierpliwości i wymaga od nich dużego zaangażowania. Dopasowanie właściwych elementów to prawdziwa lekcja cierpliwości i wysiłek dla małego myśliciela. Do ćwiczeń koncentracji z dzieckiem wykorzystaj drewniane układanki Woobiboo. Są one odpowiedzią na potrzeby edukacji domowej. Kolorowy alfabetzegar z ruchomymi wskazówkami czy personalizowana układanka imienna – zabawa polega na układaniu, przekładaniu i dopasowywaniu elementów. Produkty nie tylko wymagają zdolności utrzymania uwagi, ale pozwalają również na poznawanie literek, cyferek, a nawet nowych słów.

Sztuka koncentracji pomaga w życiu codziennym i ułatwia wiele obowiązków. Warto ćwiczyć skupienie dziecka, które wesprze jego rozwój i przyniesie rezultaty w kolejnych latach życia. Proste metody na utrzymanie uwagi praktykowane w zaciszu domowym nie tylko usprawnią efektywność malca, ale także wywołają wiele uśmiechów, zarówno na twarzy dziecka, jak i rodzica.

Może Cię też zaciekawić