Dlaczego drewniane zabawki mają przewagę nad plastikowymi – komentarz Katarzyny Korczyk

test

Spis treści

  1. W zgodzie z naturą
  2. Jakość wykonania
  3. Dlaczego zabawki drewniane wspierają rozwój dziecka

Na rynku zabawek dziecięcych jest wyraźnie widoczny powrót produktów drewnianych. Na popularności tracą natomiast te plastikowe i świecące. Co jest powodem zmiany? Czy proste zabawki z drewna są lepsze dla rozwoju dziecka?

W zgodzie z naturą

Odpowiedzią na pytanie: Dlaczego drewniane zabawki są coraz bardziej popularne stoi kilka powodów. Po pierwsze, są wykonane z naturalnego i ekologicznego materiału, co daje im ogromną przewagę – są nie tylko zdrowsze dla dziecka, ale mogą być także intensywniej i dłużej eksploatowane. Zabawki z tworzyw sztucznych, jak plastik, często są szkodliwe dla zdrowia. Większość z nich zawiera w swoim składzie ołów – substancję toksyczną, która niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Jakość wykonania

Jakość również nie zostawia wątpliwości czy to zabawki drewniane czy plastikowe są lepiej wykonane. Drewno jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe na uderzenia i nacisk. Każdy rodzic wie, że w przypadku dziecięcej zabawy ma to duże znaczenie. Maluch potrafi bardzo intensywnie eksploatować swój ulubiony przedmiot – uderzając nim, rzucając i nosząc ze sobą w każde miejsce. Kolejna sprawa to faktura. Odpowiednio przygotowane drewno jest przyjemne w dotyku i łatwe do utrzymania w małych rączkach. Dzieci mogą się bawić takimi elementami już od najmłodszych lat. Tym bardziej, że to właśnie zabawki z drewna uczą i rozwijają najlepiej.

Dlaczego zabawki drewniane wspierają rozwój dziecka

Nauka myślenia przyczynowo – skutkowego i rozwój umiejętności manualnych są szczególnie ważne u maluchów. Dzięki próbowaniu, przekręcaniu i układaniu dziecko uczy się procesów i samodzielnego myślenia. Wszystkiego rodzaju puzzle, układanki drewniane czy tablice manipulacyjne wspierają wyobraźnie i motorykę już w bardzo młodym wieku. Dla porównania, zabawki interaktywne oferują wiele rozrywki, ale nie wymagają niczego. Mogą śpiewać, mówić, świecić się, a nawet tańczyć, co z pewnością ucieszy malucha, jednak nie mamy tutaj żadnego elementu rozwoju

Oczywiście przy wyborze – zabawki drewniane czy plastikowe? Te pierwsze są droższe od tych z tworzyw sztucznych. Wynika to z kosztu tworzywa oraz najczęściej przemyślanej koncepcji, według której powstają. Jak wiadomo, chcemy dla dzieci jak najlepiej, bez względu na cenę – dlatego właśnie przewagę mają wysokiej jakości produkty z drewna niż plastikowe zabawki.

Może Cię też zaciekawić